کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 04 مهر 1400

اولین جلسه هم اندیشی اعضای کمیته پارلمانی کانون سردفتران و دفتریاران مرکز برگزار شد

اولین جلسه هم اندیشی اعضای کمیته پارلمانی کانون سردفتران و دفتریاران مرکز برگزار شد

این جلسه صبح امروز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت با حضور معاون امور اسناد سازمان ثبت، رییس و نایب رییس هیات مدیره کانون مرکز و  اعضای کمیته پارلمانی از همه استان‌های کشور و در محل سالن اجتماعات کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی، در این جلسه درخصوص بازنگری اساسنامه و اهداف کمیته پارلمانی کانون بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جلسه صبح امروز با بیان اینکه اصلاح قوانین و مقررات در مجموعه حقوقی سازمان ثبت با نگاه ریاست سازمان که نگاهی حقوقی است به زودی تحقق کامل خواهد یافت، گفت: به زودی شاهد پوست اندازی در زمینه قوانین و مقررات خواهیم بود.

 

مهدی اقبال با بیان اینکه همه ما در سازمان ثبت با تغییر نگاه و دیدگاه خود باید در زمینه اصلاح قوانین گام برداریم گفت: معاونت امور اسناد باید در جهت تسهیل سند رسمی گام بردارد و قوانین، آیین نامه ها و مجموعه بخشنامه های ثبتی دغدغه امروز ماست. در حال حاضر بخشنامه های بسیار زیادی وجود دارد که گاهی موجب سوء استفاده برخی از افراد می شود که درصدد برطرف کردن مشکلات و تجمیع این حجم از بخشنامه های ثبتی هستیم.

 

وی با اشاره به قول مساعد رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص اصلاح آیین نامه اظهار کرد: در این راستا کارگروه‌هایی تشکیل می‌شود تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و بندهایی از آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی که دچار مشکل است با موارد پیشنهادی برطرف خواهد شد.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر لزوم توسعه سند رسمی در جامعه گفت: در حال حاضر بیش از ۷۵۰ هزار مشاور املاک در سراسر کشور وجود دارد که با توسعه سند رسمی و الزام به تنظیم سند رسمی، مشاورین املاک ساماندهی خواهند شد و هیچ یک از مشاورین املاک حق دخالت در تنظیم سند ندارند. هرگونه اقدام برای تنظیم مبایعه نامه باید از طریق سامانه در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود.

 

اقبال همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم تشویق مردم به تنظیم اسناد خودرو در دفاتر اسناد رسمی، کاهش هزینه های تنظیم اسناد خودرو را یکی از راه های ترغیب مردم عنوان کرد.

 

وی به مشکلات پیش آمده برای بسیاری از افراد در جامعه به واسطه عدم مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند خودرو و اکتفا به برگ سبز اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه اعتبار بخشی نادرست به برگ سبز از سوی برخی افراد و راهنمایی اشتباه موجبات پیدایش مشکلات فراوانی برای مردم شده است که باید موانع در تنظیم اسناد خودرو برطرف شود. همه ما باید در راستای افزایش دانش حقوقی افراد جامعه تلاش کنیم و تنظیم سند خودرو فقط باید توسط سردفتر متخصص و صاحب صلاحیت در دفتر اسناد رسمی انجام شود.

 

علی خندانی، رییس کانون سردفتران و دفتریاران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در سالهای اخیر حوزه دفاتر اسناد رسمی همواره با هجمه روبرو بوده است، گفت: این هجمه ها در سال جدید نیز ادامه داشته و امیدورایم امسال که به نام سال مانع زدایی ها نامگذاری شده، شاهد رفع موانع و تسهیل در تنظیم اسناد دفاتر اسناد رسمی باشیم و انشاءالله با همت و جدیت کمیته پارلمانی و کلیه همکاران بتوانیم بر این هجمه ها فائق آییم.

 

وی همچنین ابراز امیدورای کرد طرح اعتبار سند رسمی هرچه زودتر مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد.

 

خندانی با بیان اینکه سال گذشته در کشور در حدود 18 میلیون سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت شده است، گفت: با اجرای طرح مذکور امسال شاهد رشد فزاینده تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی خواهیم بود . می توان گفت در حدود چها برابر تقریبا نزدیک به 70 میلیون سند رسمی تنظیم خواهد شد.

 

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
1400/02/30