کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 04 مهر 1400

سومین وبینار معاون امور اسناد سازمان ثبت،هیئت مدیره کانون مرکز و روسای کانون استان ها برگزار شد/ روابط عمومی ها نقش ارزنده­ ای در توسعه سند رسمی دارند

سومین وبینار معاون امور اسناد سازمان ثبت،هیئت مدیره کانون مرکز و روسای کانون استان ها برگزار شد/ روابط عمومی ها نقش ارزنده­ ای در توسعه سند رسمی دارند

 معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این جلسه با تاکید بر لزوم توسعه سند رسمی در جامعه اظهار داشت: هجمه های موجود نسبت به بحث سند رسمی و دفاتر اسناد رسمی قاعده و اساس حقوقی ندارد و متاسفانه برخی ها براین قاعده نادرست دامن زدند.

 

به گزارش روابط عمومی، مهدی اقبال در این جلسه با اشاره به نگاه ویژه ریاست سازمان به نقش روابط عمومی و تقویت آن در دوره جدید با فعالیتهای متنوع تأکید کرد : روابط عمومی سازمان ثبت می تواند نقش ارزنده ای را در ترویج و فرهنگ نمودن توسعه سند رسمی ایفا نماید که به حق همین است؛ لذا کانونهای سردفتران و دفتریاران استان ها در راستای توسعه سند رسمی، بهداشت و امنیت حقوقی در کشور باید از ظرفیت روابط عمومی سازمان در ستاد و در استانها نهایت استفاده را ببرند و به نوعی مکمل و تکمیل کننده همدیگر باشند.

 

وی افزود : باید در این راستا قوی تر از گذشته عمل کنیم و همه بصورت یک صدا ، مزایای سند رسمی را برای جامعه تشریح کنند تا آگاهی عمومی افزایش یابد.

 

اقبال با بیان اینکه در زمینه تبلیغات برای فرهنگ کردن سند رسمی در جامعه کوتاهی کرده ایم ، خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی های حقوقی باید بیش از گذشته باشد و در این راستا سایت‌های کانون‌های استان‌ها نیز باید نسبت به گذشته فعال‌تر عمل کنند و ثبت سند رسمی توسعه یابد.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت با اشاره به اینکه افراد فرهیخته و صاحب علمی در میان سردفتران و دفتریاران سراسر کشور حضور دارند ، بر لزوم استفاده از ظرفیت علمی و حقوقی این افراد در روزنامه ها ، خبرگزاری ها و همایش های علمی و حقوقی تاکید کرد.

 

اقبال با اشاره به افرادی که ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را زیر سئوال می برند ، گفت: در این راستا بایستی اهمیت تنظیم سند رسمی را در اذهان عمومی تفهیم و تشریح کنیم و در جهت رسیدن به این مهم بایستی از توانمندی و ظرفیت های کاتبین بالعدل و حقوقدان و علمی  استفاده نمود.

 

این مسئول تاکید کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مصمم به استفاده از ظرفیت دفاتر اسناد رسمی در برون سپاری خدمات است.

 

معاون سازمان ثبت اسناد کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بخشنامه موضوع حذف دفتر درآمد تمبر ابلاغ شد و از اول سال جدید عملیاتی خواهد شد، تصریح کرد : واریز آنلاین هزینه های مالیات بر ارزش افزوده بعد از استان قم، در 10 استان دیگر پایلوت خواهد شد و امیدواریم در اردیبهشت ماه سال آینده در سراسر کشور به طور کامل اجرایی شود.

 

اقبال همچنین با اشاره به پایلوت شدن دو استان چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد برای اثر انگشت متعاملین گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد با همکاری مدیرکل ثبت استان، رئیس کانون و اعضا و بیان مشکلات، تا حدود زیادی پیش رفته ایم اما در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل  یکسری مشکلات هنوز نتایج مطلوب حاصل نشده است.

 

وی همچنین بر لزوم کاهش مراجعات حضوری برای پیگیری امور سردفتران به سازمان ثبت اشاره کرد و گفت: با فعالیت ها و اقدامات انجام شده و تفویض اختصاص داده شده به ادارات کل ثبت استان ها، خدمات رسانی جدیدی به سردفتران را در سال جدید شاهد خواهیم بود.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت همچنین با اشاره به بررسی نظرات روسای کانون ها و جوامع سردفتران در سراسر کشور در خصوص تخصیص سقف حق التحریر برای سال آتی گفت: از امروز ۲۶ اسفند ، سقف تحریر صفر منظور شده و در رابطه با تعیین میزان سقف تحریر، از نظرات و پیشنهادات روسای کانونهای استانها بهره برده ایم.

 

رییس کانون سردفتران و دفتریاران هم در این جلسه با اشاره به افزایش هجمه ها به سمت دفاتر اسناد رسمی در سال جاری گفت: سال جدید سالی پرمخاطره برای دفاتر خواهد بود اما در هر مرحله‌ای که با مشکلات روبرو شده‌ایم، با کمک همه همکاران سعی کرده ایم اقدامات موثری انجام دهیم و حوزه دفاتر اسناد رسمی را ایمن نگه داریم. این موضوع جز با همت و تلاش جمعی انجام نخواهد شد.

 

علی خندانی با تاکید بر لزوم حمایت همه جانبه سردفتران و دفتریاران گفت: باید در راستای برطرف کردن مسائل، تفاوت نظرات و سلایق را بپذیریم وهمه با هم برای مرتفع کردن مشکلات تلاش کنیم.

 

وی با بیان اینکه برای همه مشکلات وهجمه های ایجاد شده برنامه مدون و مشخص داریم اظهار امیدواری کرد با تاسیس پژوهشگاه کانون درخصوص این موضوعات و موارد دیگر، با درنظر گرفتن همه جوانب اعم از علمی، آماری، تطبیقی برنامه مشخص داشته باشیم.

 

در ادامه خندانی با تاکید بر مشارکت همه کانون ها اعم از روسا و اعضای محترم هیات مدیره و تک تک سردفتران و دفتریاران کشور اعلام کرد: همکاران نظرات و پیشنهادات خود را در اسرع وقت به کانون مرکز ارسال کنند تا به زودی در غالب طرحی تحت عنوان ماده واحده و چند تبصره به مجلس شورای اسلامی ارسال گردد.

 

نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران هم در این وبینار با اشاره به اینکه اگر  قرار است توسعه سند رسمی جدی گرفته شود، باید همچون گذشته شاهد حمایت سازمان ثبت در حوزه سردفتری باشیم، گفت: اگر این سازمان در دو حوزه ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و فضای کسب و کار تلقی شدن دفاتر ورود نمی کرد، مشکلات بیشتری را شاهد بودیم، خوشبختانه این سازمان همواره یاری رسان حوزه سردفتری است.

 

محمد عظیمیان دو عامل پرداخت هزینه‌های سند رسمی و استعلامات زائد را گریبانگیر حوزه دفاتر اسناد رسمی دانست و اظهار داشت: با بخشنامه نمی‌توان مردم را ملزم به تنظیم سند رسمی کرد. مردم انتظار دارند برای تنظیم سند تنها زمان کوتاهی صرف شود اگر به این مهم توجه نشود، به فرهنگ سند رسمی بی توجهی شده است.

 

وی ادامه داد: در سال جاری کمیسیونی با عنوان اصلاح مواد قانون دفاتر اسناد رسمی تحت نظر مشاور ارشد سازمان ثبت تشکیل شده و در حال اصلاح مواد این قانون است.

 

عظیمیان اظهار داشت: اگر حوزه سردفتری دچار هجمه است این وضعیت مدیریت می‌شود. با توجه به مدیریت سازمان ثبت با واسپاری امور به دفاتر اسناد رسمی، انتظار این است که موارد دیگری که غیرحاکمیتی است در سال جدید به حوزه سردفتری سپرده شود.

 

همچنین در این جلسه روسای تعدادی از کانون های سردفتران و دفتریاران استان‌ها به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: لزوم وجود جاذبه برای تنظیم سند رسمی، اشاره به واقعیت های پنهان دفاتر اسناد رسمی، لزوم کار کارشناسی و تطبیقی در رابطه با کشورهای مختلف در زمینه خدمات دفاتر اسناد رسمی و تنظیم سند خودرو و ارزیابی عینی و مشخص، رعایت سقف تحریر در هر فصل، حمایت درخصوص پیش‌نویس اصلاح لایحه نحوه بهره برداری از آپارتمان ها، ایجاد انگیزه در تنظیم اسناد رسمی در جامعه، لزوم تشکیل روابط عمومی در استان‌های که این واحد در آن استان وجود ندارد، لزوم ارتباط بیشتر با رسانه ها، حمایت سازمان ثبت و قوه قضاییه از سند رسمی و دفاتر اسناد رسمی.

 

تاریخ ارسال خبر: 
99/12/26