کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 27 شهريور 1400

رییس سازمان ثبت: به دنبال پویایی دفاتر ثبت اسناد هستیم نه محدودیت

رییس سازمان ثبت: به دنبال پویایی دفاتر ثبت اسناد هستیم نه محدودیت

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: به دنبال پویایی دفاتر ثبت اسناد هستیم نه محدودیت.

 

به گزارش روابط عمومی، ذبیح الله خداییان در جلسه هم اندیشی شورای عالی کانون‌ها و جوامع سردفتری که به میزبانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد به قدمت طولانی نهاد سردفتری اشاره کرد و افزود: زحمات پیشینیان این نهاد موجب جلب اعتماد مردم به دفاتر اسناد رسمی شده است و همه ما موظفیم از این سرمایه اجتماعی مهم حفاظت و حراست کنیم.


وی به تاکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر ارتقاء جایگاه نهاد سردفتری و تفویض بسیاری از امور به دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: در آیین نامه اصلاحی اخیر ماده‌ای اختصاص داده شده است که تفویض اختیار بیشتری به دفاتر اسناد رسمی می‌دهد.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: ما به دنبال اجرای دستورات رئیس قوه قضائیه هستیم که در همین مدت دو سال با اجرای آزمایشی برخی از موارد این آیین نامه یکی پس از دیگری امور به دفاتر اسناد رسمی محول شده است که البته اقدامات دیگری هم باید در آینده انجام شود.

 

خداییان در خصوص واسپاری های امور قابل واگذاری گفت: نهاد‌های مردمی متعددی داریم که امور تصدی گری و حاکمیتی را انجام می‌دهد که در واقع یک زمانی فقط دفاتر اسناد رسمی بودند و رقیبی نداشتند، اما اکنون برخی از این دفاتر مانند پیشخوان دولت، دفاتر خدمات قضایی و پلیس + ۱۰ این امور را انجام می‌دهند و در این شرایط نهادی موفق‌تر است که امور مردم را سریعتر و کم هزینه‌تر انجام دهد.

وی افزود: در این شرایط هر کسی مشتری مدارتر باشد مخاطب بیشتری خواهد داشت.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: یکی از راهکار‌های تحقق سرعت و دقت در انجام امور مردم، الکترونیکی کردن کارهاست و شایسته نیست زمانی که سایر نهاد‌ها به صورت سیستمی کار مردم را انجام می‌دهند دفاتر اسناد رسمی، سنتی کار کنند و این گونه اعتماد مردم سلب می‌شود.


خداییان با اشاره به این که همه امور باید الکترونیکی و هوشمند شود، افزود: تاکید ما در آیین نامه اصلاحی این است که همه امور دفترخانه‌ها الکترونیکی شود و شاید ابتدای امر هزینه‌هایی داشته باشد، اما این کار به نوعی سرمایه گذاری و ایجاد ثروت و جلب مشتری است و اعتماد مردم به دفاتر را افزایش می‌دهد.


وی گفت: سند تحول قضایی در قوه قضائیه هم فناوری محور است و حتی محاکمات و دادرسی‌ها هم باید الکترونیکی شود چه رسد به ثبت اسناد.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: معمولاً بخش خصوصی در استفاده از فناوری و روش‌های نوین جلوتر از نهاد‌های حاکمیتی و دولتی است.


آقای خداییان در ادامه به برخی انتقاداتی که به اصلاحیه آیین نامه دفاتر رسمی گرفته شده است، اشاره کرد و گفت: همه این تصمیم‌ها در جهت واگذاری امور به دفاتر است و خوشبختانه کانون مرکز با وجود برخی مخالفت‌ها و کوته بینی ها، زیرساخت‌هایی را فراهم کرد که سرمایه عظیمی برای دفاتر محسوب می‌شود.


وی افزود: در سازمان ثبت به همه معاونت‌ها تاکید کرده ایم که همه امور، سیستمی و هوشمند شود و ما هیچ محدودیت اعتباری برای استفاده از فناوری در سازمان قائل نیستیم و همکاران ما نباید نقشی در امور داشته باشند و مردم به راحتی از منزل خود تقاضا کنند و سیستمی کار انجام شود تا دخالت همکارانمان به حداقل برسد و از نظر ما همه اقدامات در خصوص مالکیت معنوی، ثبت شرکت‌ها و امور املاک (البته پس از پایان اجرای طرح کاداستر) باید الکترونیکی شود و در این شرایط نمی‌توانیم بگوییم که سازمان ثبت هوشمند شود، اما دفاتر ثبت هوشمند نشود.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ما از کانون‌های دفاتر اسناد رسمی می‌خواهیم در این موضوعات سرمایه گذاری کنند و ما هم حمایت خواهیم کرد.


معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به این که ما در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دنبال تغییر بسیاری از قوانین هستیم، گفت: در این خصوص با نخبگان و اندیشمندان در ارتباط هستیم و باید از پراکندگی و تعدد قوانین پرهیز شود و برخی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها زمینه سوءاستفاده را فراهم کرده اند.


آقای خداییان در ادامه به برخی موارد اصلاحی در آیین نامه دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و افزود: در این اصلاحیه بر نظام‌مند شدن نحوه جذب سردفتران تاکید شده است و سردفتری باید از طریق آزمون باشد و چون این تاکید با قانون مغایرت پیدا می‌کرد تبصره‌ای آوردیم مبنی بر اینکه این الزام نافی، اختیارات رئیس قوه قضائیه نیست.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: البته تا به حال رئیس قوه قضائیه هیچ کسی را بدون آزمون جذب نکرده است واز این پس هم جذب نخواهد شد.
آقای خداییان افزود: برای شرکت در آزمون افراد در زمان ثبت نام باید شرایطی را داشته باشند به این ترتیب که برای نمونه شاغل نباشند.


وی گفت: مثلاً استاد دانشگاهی که استخدام آموزش عالی است باید تابع مقررات آن‌ها باشد و چطور می‌تواند تمام وقت کار سردفتری را انجام دهد و چرا باید کسی که حقوق دولتی می‌گیرد جای کسی را در دفاتر بگیرد.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: برخی هم اعلام می‌کردند که شاغل نیستند در حالی که شاغل بودند.


آقای خداییان با اشاره به این که همه اقدامات ما موجب پویایی جامعه سردفتری می‌شود نه اینکه ایجاد محدودیت کند و ما در این آیین نامه تاکید کرده ایم که صدا و تصویر باید در دفترخانه‌ها ضبط شود و اگر این امر صورت گیرد، افراد سودجو نمی‌توانند سردفتران ما را زیر سوال ببرند.


وی گفت: برخی می‌گویند که امضای ما جعل شده است و اگر ضبط صدا و تصویر نباشد سردفتر چگونه می‌تواند ثابت کند.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در موضوع اسکن دفاتر افزود: ما برخی دفاتر قدیمی ثبت اسناد را داریم که فقط باید یک ساختمان برای نگهداری دفاتر خود اجاره کنند و اگر سیل، آتش سوزی و زلزله صورت گیرد چه باید کرد.


آقای خداییان گفت: وقتی که امور الکترونیکی شود زمینه استفاده افراد سودجو هم از بین می‌رود.


وی در خصوص بحث ابلاغ سیار هم نیز افزود: ایرادی هم بر این موضوع گرفته شده است و می‌گفتند در آیین نامه نیست که ما آن را در آیین نامه آوردیم.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به موضوع هیئت نظارت هم اشاره کرد و گفت: در این خصوص ما باید منتظر قضات دادگستری و دیوان می‌بودیم که همین امر موجب اطاله کار می‌شد و ما گفتیم وقتی خود سردفتران هستند چرا منتظر بمانیم و به همین علت آیین نامه را اصلاح کردیم امال برخی ایراد گرفتند.


آقای خداییان افزود: در بررسی صلاحیت‌های هیئت مدیره هم ابهاماتی وجود داشت که پشتوانه قانونی نداشت و ما آن را اصلاح کردیم.


وی در خصوص ساماندهی مرخصی‌ها هم گفت: این موضوع باید اصلاح می‌شد چرا که ما افرادی را داشتیم که مرخصی تحصیلی گرفته بودند و سال‌ها خارج کشور بودند و فرد سال‌ها رفته بود، اما سوابقش محسوب می‌شد.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص بحث حق تحریر هم تصمیمی گرفتیم که به نفع همه باشد.


آقای خداییان البته خطاب به روسای کانون‌های سردفتران که در این نشست حاضر بودند، گفت: البته هر نظری در خصوص این آیین نامه داشتید ارائه کنید و قطعاً کارشناسی و پیگیری خواهیم کرد.


وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید رئیس جمهوری با پشتوانه مردمی انتخاب شود و باید به کسی رأی دهیم که هم دلسوز مردم و هم پرونده اش برای مردم مشخص باشد.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: هم اکنون ما با دولتی مواجه ایم که نان را از سفره مردم حذف کرد و چرا پس از چهل سال باید دغدغه مردم قیمت مرغ و تخم مرغ و گوشت قرمز باشد.


آقای خداییان با اشاره به اینکه آیا ما کشوری هستیم که باید تحریم به ما لطمه بزند؟ گفت: کشور ما هیچ بن بستی ندارد و سوگند یاد می‌کنم اگر مسئولان با کفایت داشته باشیم سخت‌ترین تحریم‌ها هم بر ما اثر نخواهد گذاشت.


وی گفت: همه ما در پیشگاه خداوند مسئولیم و اگر آن زمان فریب شعار‌های مطرح شده در مناظره‌ها را نمی‌خوردیم و سابقه اشخاص را می‌دیدیم با شرایط کنونی مواجه نمی‌شدیم چرا که می‌بینیم با نصف بوقلمون رنگ عوض می‌کنند و آن‌ها که یک زمانی انقلابی‌تر از خیلی از انقلابیون بودند اکنون دچار انحراف شده اند.

 

محدودیت اعتباری برای استفاده از فناوری در سازمان ثبت اسناد نداریم


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در سازمان هیچ محدودیت اعتباری برای استفاده از فناوری قائل نیستم.


ذبیح الله خداییان در جلسه هم اندیشی روسای کانون‌های سردفتران و دفتریاران کل کشور که به میزبانی سازمان ثبت اسناد برگزار شد، افزود: مردم باید سیستمی امور ثبتی شان را از منزل انجام دهند و کارکنان ما کمترین دخالت را داشته باشند.


وی گفت: در این شرایط دفاتر اسناد رسمی هم باید همه امورشان را الکترونیکی کنند.


خداییان در ادامه به برخی اصلاحات آیین نامه دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و به اشکالات و ایرادات وارده به این اصلاحیه پاسخ داد.


خداییان در همین ارتباط بر نظام‌مند شدن نحوه جذب سردفتری تاکید کرد و گفت: جذب سردفتری صرفا باید از طریق آزمون باشد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
1400/02/29