کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 27 شهريور 1400

رییس کانون سردفتران در نشست مطبوعاتی: نظر شورای نگهبان در خصوص لایه خودرو مثبت بوده است

رییس کانون سردفتران در نشست مطبوعاتی: نظر شورای نگهبان در خصوص لایه خودرو مثبت بوده است
رییس کانون سردفتران و دفتریاران در نشست مطبوعاتی صبح امروز گفت: نظر شورای نگهبان در خصوص لایحه اخذ جرایم راهنمایی و رانندگی و ماده 30 این لایحه مثبت بوده است.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، دشتی اردکانی صبح امروز در نشستی مطبوعاتی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: تبصره 2 ماده الحاقی ماده 29 این لایحه که مربوط به لایحه نحوه رسیدگی است ایرادی گرفته شده که موارد ذکر شده از وظایف نیروی انتظامی و مغایر با اصل 85 قانون است و مجلس باید تنها در این مورد اظهار نظر کند.
 
وی با انتقاد از جوسازی بعضی از رسانه ها و هجمه های برخی افراد در رابطه با این لایحه قبل و حتی بعد از طرح و تصویب در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: شاید برای نخستین بار است که برخی بعد از تصویب یک لایحه همچنان به آن اعتراض می کنند و این جای تاسف بسیار دارد.
 
دشتی اردکانی با ذکر اینکه برخی فلسفه سند رسمی را نمی دانند و با این حال در این رابطه اظهار نظر می کنند، گفت: این افراد به اثربخشی سند رسمی در نظام حقوقی آگاهی ندارند. باری که در حال حاضر بر دوش دولت، حکومت و دستگاه قضایی است در بسیاری از موارد تنها به علت عدم تنظیم سند رسمی است.
 
رییس کانون سردفتران و دفتریاران بالاترین جایگاه در کشور را جایگاه قضا و شان قضاوت دانست و اعلام کرد:احکام قضایی به حکم قانون قابل تجدیدنظر است اما در سند رسمی جای تجدیدنظر وجود ندارد، در حقیقت آرامش خیال و نظم اجتماعی دو ثمره و نتیجه سند رسمی است.
 
وی نقش بنگاه ها را دلالی و واسطه گری دانست که بر اساس قانون در سال 1317 از سوی قانونگذار روشن شده است و ادامه داد: رویکرد ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همواره در زمینه نفع مردم و نقش آنها در این رابطه است و این سازمان قدیمی کمر همت بسته تا با تمام تلاش خود امور مربوط به این سازمان را مکانیزه کند و مردم با آرامش بیشتری به پی گیری امور خود بپردازند.
 
دشتی اردکانی در پایان اعلام کرد: باید کارگروه یا کمیته مشترکی از کارشناسان کانون سردفتران و بنگاه های املاک تشکیل شود تا هر گروهی با روشن تر شدن وظایف، تنها به امور محوله و قانونی خود بپردازند و در نهایت با اظهارنظر رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به جمع بندی برسیم.
 
انتهای پیام